<h1><strong>Jakie badania powinien wykonać sportowiec amator? </strong></h1>
Sportowcy zawodowi, by móc uprawiać określoną dyscyplinę sportu, muszą uzyskać na to zgodę lekarza na podstawie regularnie wykonywanych badań – taki obowiązek nakłada na nich ustawa Ministra Sportu i Turystyki o sporcie kwalifikowanym. A co ze sportowcami amatorami? Oni na uprawianie sportów wytrzymałościowych zgody lekarza nie potrzebują, jednak jeśli trenują na średnim bądź wysokim poziomie intensywności minimum 3 razy w tygodniu, to we własnym interesie powinni zatroszczyć się o swój stan zdrowia i regularnie poddawać się badaniom kontrolnym. W tym celu powinni odwiedzić lekarza internistę, swojego lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który po przeprowadzeniu ogólnego wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego, zdecyduje, jaki pakiet badań potrzebny jest takiej osobie.
Jednym z podstawowych badań, które powinna wykonać każda osoba regularnie uprawiająca sport, jest <strong>morfologia krwi</strong>. Pozwala ona nie tylko na ogólną ocenę stanu zdrowia, ale również na wykrycie ewentualnych niedoborów, które nie pozostają bez wpływu na wydolność i samopoczucie sportowca amatora. U sportowców wytrzymałościowych szczególnie ważny jest poziom hemoglobiny, hematokrytu i erytrocytów, których zbyt niski poziom może wskazywać na anemię. Warto jednak wiedzieć, że osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe często mają obniżony poziom hemoglobiny i hematokrytu ze względu na tzw. „anemię sportową”, która nie jest anemią w sensie klinicznym, ale następstwem rozrzedzenia krwi na skutek intensywnego wysiłku fizycznego. Obniżona wartość leukocytów może wskazywać na osłabienie organizmu lub niedawno przebytą infekcję, zbyt wysoka zaś – na obecność stanu zapalnego w organizmie, który może być efektem np. przetrenowania lub niewłaściwej regeneracji. Na stany zapalne wskazuje także zbyt wysoki poziom OB (Odczyn Biernackiego) i CRP (białko C-reaktywne).
Wracając do anemii – jej przyczyną u sportowców wytrzymałościowych może być zbyt intensywny trening, niewłaściwa dieta lub niedobory żelaza. To ostatnie można sprawdzić, wykonując dodatkowo <strong>badanie stężenia żelaza i ferrytyny we krwi. </strong>Warto to zrobić,ponieważ niedobory żelaza mogą się przekładać na zmniejszenie wytrzymałości organizmu.
Badania z krwi można także rozszerzyć o <strong>stężenie elektrolitów we krwi</strong> (magnez, potas, sód, cynk), które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego oraz regulują pracę serca. Ich niedobory mogą skutkować skurczami mięśni, czy zaburzeniami ciśnienia lub rytmu serca. Można skontrolować także <strong>kinazę kreatynową</strong> (CK, enzym produkowany przez tkanki mięśniowe) oraz <strong>kortyzol </strong>(hormon produkowany przez nadnercza, zwany „hormonem stresu”), których bardzo wysokie wartości mogą wskazywać na przetrenowanie.
Intensywny wysiłek fizyczny powoduje zwiększone zużycie glukozy w organizmie, dlatego warto sprawdzić również ten parametr. W przypadku <strong>stężenia glukozy we krwi</strong> zarówno jej zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom może być dla osób aktywnie uprawiających sport bardzo niebezpieczny. Duże znaczenie dla sportowców ma także odpowiedni poziom <strong>witaminy D oraz witamin z grupy B we krwi</strong>. Wpływają one na ich wydajność, regenerację, a także prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, kostnego i krążenia.
Co jeszcze warto sprawdzić? Cholesterol i trójglicerydy, których nieprawidłowy poziom może wskazywać na ryzyko chorób serca i układu krążenia. W tym celu najlepiej wykonać <strong>lipidogram. </strong>Warto wykonać także <strong>badania hormonalne</strong>, zwłaszcza hormonów tarczycy, hormonów wzrostu i hormonów płciowych.
Helping test bloga
Goals
Because your life doesn’t happen by accident
Coaching
Life coaching is about helping you get unstuck
Self Improvement
Achieving your goals starts with taking the first step
Goals
Find peace of mind through our coaching services
Coaching
A good coach knows what he or she is talking about
"
Być może szukasz odpowiedzi... Zdradzę Ci sekret. Wszystkie odpowiedzi masz w Sobie, a ja pomogę Ci je odkryć.