Na drodze zawodowej miałam przyjemność pracy z młodymi pacjentami między innymi w obszarze zaburzeń ze Spektrum Autyzmu, czy wspierająco pracując nad usprawnieniem i prawidłowym rozwojem dzieci. Na co dzień mam styczność z pacjentami zmagającymi się z depresją, schizofrenią, czy uzależnieniami.
Na drodze zawodowej miałam także przyjemność pracy z młodymi pacjentami między innymi w obszarze zaburzeń ze Spektrum Autyzmu, czy wspierająco pracując nad usprawnieniem i prawidłowym rozwojem dzieci, jako psycholog w prywatnych placówkach przedszkolnych. Doświadczenie kliniczne zdobyłam wieloletnią pracą w ośrodku dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Na co dzień mam styczność z pacjentami zmagającymi się z depresją, schizofrenią, czy uzależnieniami. W ramach gabinetu współpracuję z osobami mającymi wieloletnie doświadczenie w terapii dzieci i młodzieży ze Spektrum Autyzmu z ramienia Krajowego Towarzystwa Autyzmu.
Poradnictwo psychologiczne jest formą doraźnego spotkania ze specjalistą, które pozwala określić źródło trudności i wskazać jego rozwiązanie. Obszar konsultacji może być związany z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, pogorszeniem nastroju, czy ważnymi zmianami w życiu dziecka. W ramach konsultacji w porozumieniu z rodzicem możliwe jest opracowanie strategii, ustalenie celów terapeutycznych i planu dalszego działania na sesjach psychologicznych. Konsultacje możemy potraktować również profilaktycznie. Może warto byłoby pochylić się nad młodym umysłem dziecka, centrum dowodzenia od którego wszystko ma swój początek. Bierzemy leki na grypę, opatrujemy swoje rany. Nie wstydźmy się zadbać o zdrowie psychiczne dzieci od najmłodszych lat.
Sesja psychologiczna jest jednym z cyklu spotkań ze specjalistą. W początkowej fazie na podstawie przeprowadzonego z rodzicem wywiadu psychologicznego definiowane i omawiane są trudności, opracowywana jest strategia, ustalane są cele terapeutyczne i plan dalszego działania. W procesie przechodzimy przez wzmacnianie motywacji do zmiany dziecka, pracy nad źródłem trudności i umacnianiem zmiany, by w końcowej fazie podsumować proces terapeutyczny.
Interwencja kryzysowa jest formą spotkania ze specjalistą, jako natychmiastowa, doraźna pomoc dla dzieci, które doświadczyły w swoim życiu trudnych emocji, traumy bądź kryzysu. Polega na zredukowaniu lęku spowodowanego kryzysem, zapewnieniu emocjonalnego wsparcia, poczucia bezpieczeństwa i pomocy w zaadaptowaniu się do nowej sytuacji. Interwencja kryzysowa udzielana jest między innymi w kryzysie suicydalnym, kryzysie związanym z katastrofą, kryzysie po stracie bliskiej osoby, kryzysie w obliczu zagrożenia życia bądź choroby, kryzysie rozwojowym czy kryzysie wywołanym doświadczeniem przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej.
Trening Umiejętności Społecznych jest formą spotkania grupowego, bądź indywidualnego podczas którego poprzez zabawę terapeutyczną rozwijane są kompetencje społeczno – emocjonalne dzieci. Treningi usprawniają funkcjonowanie w społeczeństwie, ułatwiają nawiązywanie zdrowych relacji oraz przezwyciężanie stresujących sytuacji, a także pozwalają rozumieć i skutecznie kontrolować emocje. Trening Umiejętności Społecznych odbywa się w czteroosobowych grupach.
Muzykoterapia wraz z relaksacją jest formą terapeutyczną łagodzącą stany napięcia emocjonalnego i stresu. Pomaga rozluźnić mięśnie, wyciszyć system nerwowy, wspomaga dobry sen, pozwala radzić sobie z nadmiarem bodźców i stresowymi sytuacjami, przeciwdziała stanom lękowym przywracając wewnętrzny spokój, wspiera regenerację ciała, wzmacnia odporność, koncentrację i pamięć.
Elementami diagnozy psychologicznej jest wizyta diagnostyczna i sesja diagnostyczna. Wizytą diagnostyczna jest formą spotkania ze specjalistą na której zbierany jest pełny wywiad z rodzicem, by wykryć mechanizmy leżące u podstaw doświadczanych trudności, a także dobierane są odpowiednie narzędzia psychometryczne. Sesja diagnostyczna jest kontynuacją procesu, spotkaniem na którym wykonujemy test psychologiczny i w końcowej fazie omawiamy wyniki. Diagnoza psychologiczna może trwać jedną lub pięć sesji w zależności od rodzaju wykonywanego testu.
Wszystkie odpowiedzi masz w SOBIE. Pomogę Ci je odkryć. Justyna Sadowska Self Studio.
© Copyright SNORD 2024